Trombositten Zengin Plazma (PRP) tedavisi nedir, nasıl uygulanır?

Trombosit açısından zengin Plazma (PRP) tedavisi, saç büyümesini desteklemek ve saç dökülmesini tedavi etmek için hastanın kendi kanını kullanan cerrahi olmayan bir tedavidir. Tedavi, hastanın kanından küçük bir numunenin çıkarılmasını içerir ve bu daha sonra trombosit açısından zengin plazmayı (PRP) kanın geri kalanından ayırmak için işlenir. PRP daha sonra saç köklerini uyarmak ve yeni saç büyümesini teşvik etmek için kafa derisine enjekte edilir.

İşlem, tipik olarak kol veya elden hastanın kanından küçük bir numunenin alınmasıyla başlar. Kan daha sonra, farklı bileşenleri ayırmak için kanı yüksek hızlarda döndüren bir makine olan bir santrifüje yerleştirilir. Santrifüj kanı üç katmana ayırır: kırmızı kan hücreleri, plazma ve trombosit açısından zengin plazma (PRP).

PRP daha sonra ekstrakte edilir ve enjeksiyon için hazırlanır. PRP, saç büyümesini destekleyen büyüme faktörleri ve diğer besinler açısından zengindir. PRP daha sonra bir mikro iğneleme cihazı veya bir iğne kullanılarak saç derisine doğrudan saç dökülmesinin olduğu bölgelere enjekte edilir.

PRP tedavisi, saç büyümesini teşvik etmek ve saç dökülmesini tedavi etmek için güvenli ve etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Saç foliküllerini uyardığı, kafa derisine kan akışını arttırdığı ve yeni saçların büyümesini teşvik ettiği gösterilmiştir. Saç ekimi ameliyatı için uygun aday olmayan veya cerrahi işlemden kaçınmak isteyen kişiler için de iyi bir alternatiftir.

PRP tedavisi genellikle en iyi sonuçları elde etmek için 3-6 ay boyunca ayda bir olmak üzere bir dizi tedavide gerçekleştirilir. Non-invaziv bir işlemdir ve herhangi bir iyileşme süresi gerektirmez. Ancak, nitelikli ve deneyimli bir saç ekimi uzmanına danışmak önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *