Liposuction Nedir? nasıl yapılır ?

Lipoplasti olarak da bilinen liposuction, kanül adı verilen içi boş paslanmaz çelik bir tüp kullanılarak vücudun belirli bölgelerindeki fazla yağın alınmasını içeren kozmetik bir prosedürdür. Kanül ciltte küçük bir kesiden sokulur ve fazla yağı emmek için kullanılır. İşlemin amacı, vücut konturlarını iyileştirmek ve estetik açıdan daha hoş bir şekil oluşturmaktır.

Geleneksel liposuction, şişen liposuction ve ultrasonik yardımlı liposuction dahil olmak üzere birkaç farklı liposuction tekniği mevcuttur. Geleneksel liposuction, fazla yağı emmek için bir kanül kullanımını içerirken, tumescent liposuction, yağ emilmeden önce tedavi edilecek bölgeye salin solüsyonu, lidokain ve epinefrin karışımı olan tumescent bir solüsyonun enjeksiyonunu içerir. dışarı. Ultrasonik yardımlı liposuction, yağ emilmeden önce parçalamak için ultrasonik enerji kullanır.

İşlem, cerrahın tedavi edilecek bölgede küçük kesiler yapmasıyla başlar. Kanül daha sonra insizyondan sokulur ve fazla yağı emmek için kullanılır. Kesi daha sonra dikişlerle veya cerrahi zımbalarla kapatılır.

Liposuction tipik olarak genel anestezi veya IV sedasyon kullanılarak ayakta tedavi bazında yapılır. Ameliyatın boyutuna bağlı olarak prosedürün tamamlanması birkaç saat sürebilir.

Liposuction sonrası iyileşme süresi değişebilir, ancak çoğu hasta birkaç gün içinde işine ve normal aktivitelerine dönebilir. Ancak, nihai sonuçların görünür hale gelmesi birkaç hafta sürebilir.

Liposuction’ın büyük bir cerrahi prosedür olduğunu ve enfeksiyon, kanama veya yara izi gibi komplikasyon riski olduğunu akılda tutmak önemlidir. Cerrah tarafından sağlanan, tipik olarak cerrahi bölgeye nasıl bakım yapılacağına ve bölgede travmaya neden olabilecek faaliyetlerden nasıl kaçınılacağına dair talimatları içerecek olan operasyon sonrası talimatları takip etmek de önemlidir.

Sonuç olarak, lipoplasti olarak da bilinen Liposuction, kanül adı verilen içi boş paslanmaz çelik bir tüp kullanılarak vücudun belirli bölgelerindeki fazla yağın alınmasını içeren kozmetik bir prosedürdür. Geleneksel liposuction, tümesan liposuction ve ultrasonik yardımlı liposuction gibi birkaç farklı liposuction tekniği mevcuttur. Tipik olarak genel anestezi veya IV sedasyon kullanılarak ayakta tedavi bazında yapılır. İyileşme süresi genellikle birkaç günden birkaç haftaya kadardır. Nitelikli bir uzmana danışmak önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *