Kimyasal peeling nedir?

Kimyasal peeling, ölü cilt hücrelerinin üst tabakasını çıkarmak ve daha pürüzsüz, daha genç görünen bir cilt ortaya çıkarmak için cilde kimyasal bir solüsyon uygulanmasını içeren kozmetik bir prosedürdür.

Kimyasal peeling, penetrasyon derinliğine göre üç ana kategoride sınıflandırılabilir: yüzeysel, orta ve derin peeling. “Öğle vakti peelingi” olarak da bilinen yüzeysel peeling, yalnızca cildin en dış katmanını etkiler ve tipik olarak ince çizgileri, eşit olmayan cilt tonunu ve hafif akneyi tedavi etmek için kullanılır. Orta boy peelingler cildin daha derinlerine nüfuz eder ve daha şiddetli kırışıklıkları, düzensiz pigmentasyonu ve orta dereceli akneleri tedavi etmek için kullanılır. Derin peeling, cildin en derin katmanlarına nüfuz eder ve ciddi kırışıklıkları, derin akne izlerini ve kanser öncesi cilt büyümelerini tedavi etmek için kullanılır.

Kimyasal peeling genellikle dermatolog veya estetisyen gibi lisanslı bir cilt bakımı uzmanı tarafından yapılır. İşlem derinin iyice temizlenmesi ve kimyasal solüsyonun fırça, pamuklu çubuk veya sünger ile cilde uygulanması ile başlar. Solüsyon, kabuğun derinliğine bağlı olarak belirli bir süre ciltte bırakılır. Solüsyon çıkarıldıktan sonra, soyulma sürecini durdurmak için cilt başka bir solüsyonla nötralize edilebilir.

İyileşme süresi ve yan etkiler, kullanılan peeling türüne bağlıdır. Yüzeysel peelinglerin kesinti süresi çok azdır veya hiç yoktur ve yalnızca ciltte hafif kızarıklık ve pul pul dökülmelere neden olur. Orta boy peelingler ciltte birkaç günden bir haftaya kadar kızarıklık, soyulma ve kabuklanmalara neden olabilir. Derin peelingler ciltte iki haftaya kadar şiddetli kızarıklık, şişme ve kabuklanmalara neden olabilir.

Kimyasal peeling herkese önerilmez. Egzama, rosacea veya aktif herpes enfeksiyonları gibi belirli tıbbi durumları olan kişiler prosedürden kaçınmalıdır. Ayrıca, daha koyu cilt tonlarına sahip kişilerde, kimyasal peeling işleminden sonra hiperpigmentasyon (cildin koyulaşması) gelişme riski daha yüksek olabilir.

Sonuç olarak, Kimyasal peeling, ölü cilt hücrelerinin üst tabakasını çıkarmak ve daha pürüzsüz, daha genç görünen bir cilt ortaya çıkarmak için cilde kimyasal bir solüsyon uygulanmasını içeren kozmetik bir prosedürdür. Penetrasyon derinliğine göre üç ana kategoriye ayrılabilirler: yüzeysel, orta ve derin peelingler. İyileşme süresi ve yan etkiler, kullanılan peeling türüne bağlıdır. Kimyasal peeling, lisanslı bir cilt bakımı uzmanı tarafından yapılmalıdır ve kimyasal peeling’in sizin için en iyi seçim olup olmadığını belirlemek ve tedavinin sonuçları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmak için kalifiye ve deneyimli bir pratisyene danışmak önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *