Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Göz kapağı ameliyatı olarak da bilinen Blefaroplasti, düşük veya sarkık göz kapaklarının görünümünü iyileştirmek ve göz çevresindeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmak için üst ve alt göz kapaklarındaki fazla deri ve yağın alınmasını içeren cerrahi bir prosedürdür. gözler. İşlemin amacı göz çevresinde daha genç ve tazelenmiş bir görünüm oluşturmaktır.

Prosedür, cerrahın alttaki dokuya erişmek için üst göz kapağının doğal kıvrımında veya alt kirpik çizgisinin hemen altında bir kesi yapmasıyla başlar. Cerrah daha sonra fazla deri ve yağı çıkaracak ve daha genç ve tazelenmiş bir görünüm oluşturmak için kalan dokuyu yeniden konumlandıracaktır. Kesi dikişlerle veya cerrahi zımbalarla kapatılır.

Blefaroplasti, hastanın özel ihtiyaçlarına bağlı olarak hem üst hem de alt göz kapaklarına veya tek göz kapağına yapılabilir.

Prosedür tipik olarak ayakta tedavi bazında, lokal anestezi veya IV sedasyon kullanılarak gerçekleştirilir. Ameliyatın boyutuna bağlı olarak prosedürün tamamlanması birkaç saat sürebilir.

Blefaroplasti sonrası iyileşme süresi değişebilir, ancak çoğu hasta birkaç gün içinde işine ve normal aktivitelerine dönebilir. Ancak, nihai sonuçların görünür hale gelmesi birkaç hafta sürebilir.

Blefaroplastinin büyük bir cerrahi prosedür olduğunu ve enfeksiyon, kanama veya yara izi gibi komplikasyon riski olduğunu akılda tutmak önemlidir. Cerrah tarafından sağlanan, tipik olarak cerrahi bölgeye nasıl bakım yapılacağına ve bölgede travmaya neden olabilecek faaliyetlerden nasıl kaçınılacağına dair talimatları içerecek olan operasyon sonrası talimatları takip etmek de önemlidir.

Sonuç olarak, göz kapağı ameliyatı olarak da bilinen Blefaroplasti, sarkık veya sarkık göz kapaklarının görünümünü iyileştirmek ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için üst ve alt göz kapaklarındaki fazla deri ve yağın alınmasını içeren cerrahi bir prosedürdür. göz çevresindeki çizgiler. Hastanın özel ihtiyacına göre hem üst hem de alt göz kapağına uygulanabileceği gibi tek göz kapağına da uygulanabilir. Prosedür tipik olarak ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir, iyileşme süresi genellikle birkaç günden birkaç haftaya kadardır. Blefaroplastinin sizin için en iyi seçim olup olmadığını belirlemek ve ameliyatın sonuçları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmak için kalifiye ve deneyimli bir plastik cerraha danışmak önemlidir. Bunun büyük bir cerrahi prosedür olduğunu ve enfeksiyon, kanama veya yara izi gibi komplikasyon riskinin olduğunu akılda tutmak da önemlidir. Cerrah tarafından verilen ameliyat sonrası talimatları takip etmek de önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *