Göz altı ışık dolgusu nedir?

Göz altı ışık dolgusu, aynı zamanda gözyaşı oluğu dolgusu olarak da bilinir, bir dermal dolgu maddesinin gözlerin altında çökük veya koyu görünebilen gözyaşı oluğu alanına enjeksiyonunu içeren kozmetik bir prosedürdür. Göz altı morluklarının ve torbalanmalarının görünümünü iyileştirmek, göz altı bölgesine hacim ve pürüzsüzlük kazandırmak için yapılan bir işlemdir.

Prosedür, cerrahın tedavi edilecek alanı işaretlemesi ve cildi temizlemesi ile başlar. Tipik olarak hyaluronik asitten yapılmış az miktarda dermal dolgu maddesi daha sonra ince bir iğne kullanılarak gözyaşı oluğu bölgesine enjekte edilir. Prosedür tipik olarak lokal anestezi altında yapılır, ancak bazı hastalar IV sedasyon altında yapılmasını tercih edebilir. İşlemin tamamlanması yaklaşık 30 dakika sürer.

İşlemden sonra, hasta tedavi edilen bölgede hafif bir şişlik, kızarıklık veya morarma yaşayabilir. Bu yan etkiler genellikle birkaç gün içinde azalır. Prosedürün sonuçları hemen görülebilir, ancak tam sonuçlar prosedürden bir veya iki hafta sonrasına kadar belirgin olmayabilir.

Göz altı ışık dolgusunun sonuçlarının geçici olduğunu ve kullanılan dermal dolgu tipine ve kişinin cildine bağlı olarak altı aydan iki yıla kadar sürebileceğini unutmamak önemlidir. Ayrıca, aktif cilt enfeksiyonu veya dolgu maddesine alerjisi olan kişiler için prosedür önerilmez. Göz altı ışık dolgusunun sizin için en iyi seçim olup olmadığını belirlemek ve işlemin sonuçları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmak için kalifiye ve deneyimli bir estetik doktoruna danışmanız da önemlidir.

Sonuç olarak, Göz altı ışık dolgusu, aynı zamanda gözyaşı oluğu dolgusu olarak da bilinir, dermal dolgu maddesinin gözlerin altında çökük veya koyu görünebilen gözyaşı oluğu bölgesine enjeksiyonunu içeren kozmetik bir prosedürdür. Göz altı morluklarının ve torbalanmalarının görünümünü iyileştirmek, göz altı bölgesine hacim ve pürüzsüzlük kazandırmak için yapılan bir işlemdir. Prosedür tipik olarak lokal anestezi altında yapılır, ancak bazı hastalar IV sedasyon altında yapılmasını tercih edebilir. İyileşme süresi minimumdur ve çoğu hasta hemen normal aktivitelerine dönebilir. Prosedürün sonuçları geçicidir ve altı aydan iki yıla kadar sürebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *