Göğüs büyütme Ameliyatı nasıl yapılır?

Göğüs büyütme veya meme büyütme olarak da bilinen meme büyütme ameliyatı, memelerin boyutunu ve şeklini artırmak için meme implantlarının yerleştirilmesini içeren kozmetik bir prosedürdür. Ameliyat genel anestezi veya IV sedasyon altında yapılabilir ve tamamlanması genellikle bir ila iki saat sürer.

Ameliyatın ilk adımı memede bir kesi yapmaktır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç farklı kesi seçeneği mevcuttur:

  • Meme altı: Bu kesi memenin altındaki kıvrımda yapılır. En yaygın kesi seçeneğidir ve meme dokusuna kolay erişim sağlar.
  • Periareolar: Bu kesi, meme ucunu çevreleyen koyu renkli deri olan areola çevresinde yapılır. Bu kesi meme altı kesisine göre daha az görünür ancak iyi yapılmadığı takdirde gizlenmesi daha zor olabilir.
  • Transaksiller: Bu kesi koltuk altında yapılır. Bu seçenek memede görünür bir iz bırakmaz ancak bu kesi ile istenilen şekil ve büyüklüğe ulaşmak daha zor olabilir.
  • Transumbilikal: Bu kesi göbek içinden yapılır. Bu seçenek daha az yaygındır ve onu daha az elverişli bir seçenek haline getiren bazı teknik zorluklara sahiptir.

Kesi yapıldıktan sonra, cerrah meme dokusunun arkasında veya göğüs kasının arkasında implant için bir cep oluşturacaktır. İmplant daha sonra cebe yerleştirilir ve istenen boyut ve şekle ulaşacak şekilde konumlandırılır.

İmplant yerleştirildikten sonra, cerrah kesiği dikiş veya zımba ile kapatacaktır. Göğüslere iyileşme sürecinde destek olmaları için bir bandaj veya cerrahi sutyen uygulanacaktır.

Meme büyütme ameliyatından iyileşme birkaç hafta sürebilir. Muhtemelen ilk birkaç gün içinde biraz ağrı ve rahatsızlık hissedeceksiniz, ancak cerrahınız bunu yönetmenize yardımcı olması için ağrı kesici ilaçlar yazacaktır. Göğüsleri iyileşirken desteklemek için ilk birkaç hafta cerrahi sutyen takmanız gerekecek.

You should avoid any heavy lifting or strenuous activity during the first few weeks of recovery, and your surgeon may recommend that you avoid certain activities altogether. You will also need to avoid any activities that could cause your incision to open up or become infected, such as swimming or soaking in a bathtub.

It is important to follow your surgeon’s post-operative instructions carefully, to ensure proper healing and avoid complications. You may also have some swelling and bruising in the breast area, which can take several weeks to subside. Your surgeon will schedule follow-up visits to check on your progress and to ensure that you are healing properly.

Genel olarak, meme büyütme ameliyatı, kadınların arzu ettikleri göğüs boyutuna ve şekline ulaşmalarına yardımcı olabilecek nispeten güvenli ve etkili bir prosedürdür. Gerçekçi beklentilere sahip olmak ve işlemi gerçekleştirmek için kalifiye bir cerrah seçmek önemlidir. İyileşme süreci birkaç hafta sürebilir, ancak uygun bakım ve takip ile çoğu kadın minimum komplikasyonla mükemmel sonuçlar elde edebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *