Direkt Saç Ekimi (DHI) yöntemi

Doğrudan Saç Ekimi (DHI) yöntemi, saç restorasyon cerrahisinde kullanılan modern bir tekniktir. Geleneksel Foliküler Ünite Nakli (FUT) ve Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) yöntemlerinin bir varyasyonudur. İkisi arasındaki temel fark, saç köklerinin ekilme şeklidir.

Geleneksel FUT ve FUE yöntemlerinde, donör bölgeden saç kökleri alınır ve daha sonra bir iğne veya punch kullanılarak alıcı bölgeye ekilir. Buna karşılık, DHI yönteminde Choi kalemi adı verilen özel bir alet kullanılır ve cerrahın saç köklerini iğne veya zımbaya ihtiyaç duymadan doğrudan alıcı bölgeye yerleştirmesine olanak tanır.

Prosedür, cerrahın donör bölgesinden, tipik olarak başın arkasından saç foliküllerini çıkarmasıyla başlar. Alınan saç kökleri daha sonra ucunda küçük bir delik olan Choi kalemine saç köklerinin yerleştirildiği yere yerleştirilir. Choi kalemi daha sonra saç köklerini genellikle kafa derisi olan alıcı bölgeye doğrudan implante etmek için kullanılır. Prosedür tipik olarak birkaç saat sürer ve lokal anestezi altında yapılır.

DHI yönteminin en önemli faydalarından biri de geleneksel FUT ve FUE yöntemlerine göre daha doğal görünen bir saç çizgisi ile sonuçlanmasıdır. Ek olarak, DHI yöntemi, ameliyat sonrası ağrıyı en aza indirebilen ve iyileşme süresini azaltabilen daha küçük kesilerin kullanılmasına izin verir.

DHI’nin bir diğer avantajı da saç köklerinin daha doğal bir açı ve yönde, doğal saç büyümesine benzer şekilde ekilmesine izin vermesidir.

Ancak DHI daha yüksek düzeyde cerrahi beceri ve deneyim gerektirmektedir. Ayrıca geleneksel FUT veya FUE yöntemlerine göre daha pahalı olabilir.

Genel olarak, Doğrudan Saç Ekimi (DHI) yöntemi, geleneksel FUT veya FUE yöntemlerine göre çeşitli avantajlar sunan modern bir tekniktir. Daha doğal görünen bir saç çizgisi sağlayabilir ve ameliyat sonrası ağrıyı en aza indirebilir, ancak bu yöntemin sizin için en iyi seçim olup olmadığını belirlemek için kalifiye ve deneyimli bir saç restorasyon cerrahına danışmak önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *